ESERO (European Space Education Resource Office), projekt Evropske vesoljske agencije, je evropska pobuda za izobraževanje, ki didaktično razvija, uvaja, promovira uporabo vesoljskih vsebin v izobraževalnih programih na področju STEM (naravoslovne znanosti, tehnologija, inženirstvo, matematika) s ciljem pridobivanja znanja, razvoja veščin ter povečevanja interesa mladih generacij za nadaljnje izobraževanje in delo na tem področju. Uporablja privlačnost tem, povezanih z vesoljem, da bi podprl razvoj STEM znanja in veščine pri mladih, ter ozavešča o številnih poklicnih možnostih na področju vesolja.
ESERO Slovenija - Evropska pisarna za izobraževanje na področju vesolja v Sloveniji je sodelovalni projekt med Evropsko vesoljsko agencijo (ESA) in nacionalnimi partnerji. Vodi ga Center šolskih in obšolskih dejavnosti (CŠOD) v sodelovanju s projektnim partnerjem Centrom Noordung (CN) ter Ministrstvom za vzgojo in izobraževanje (MVI) in Ministrstvom za gospodarstvo, turizem in šport (MGTŠ).
Preberite več o ciljnih skupinah in nalogah pisarne ESERO Slovenija.
Izvajamo različne oblike usposabljanj za učitelje, vzgojitelje in druge izobraževalce z naslovom Učenje z vesoljem, na katerih praktično prikažemo, kako uporabiti in vključiti vesolje ter z njim povezane znanosti v pouk. Kakšna je struktura usposabljanj Učenje z vesoljem?
Vsa usposabljanja so brezplačna. Udeležba zagotavlja prednost pri prijavi na nacionalno konferenco ESERO. Seznam usposabljanj najdete v zavihku Usposabljanja.
Krajša usposabljanja za šolske kolektive izvajamo po dogovoru. Pišite na esero@csod.si.
Da mladim pokažemo, da vesolje ni le veliko oddaljeno neznano, v Centru Noordung organiziramo dogodke "Vesoljske kariere", kjer udeleženci iz prve roke spoznajo poklicne možnosti v slovenskem vesoljskem sektorju. Na teh dogodkih nudimo vpogled v vesoljsko industrijo, delovanje vesoljske znanosti v praksi in prikažemo uporabo širokega nabora veščin ter znanja iz različnih znanstvenih disciplin v realnem svetu.
Osrednji del sestavljata predavanje in pogovor s strokovnjaki z akademskega ali gospodarskega področja, dogodek pa je zaokrožen z vodenim ogledom razstav Centra vesoljskih tehnologij Hermana Potočnika Noordunga, ogledom filma o življenju v vesolju in virtualnim sprehodom po Mednarodni vesoljski postaji.
Naš cilj je navdušiti mlade za tehnične in naravoslovne kariere, jim pokazati poti in možnosti v vesoljskem sektorju ter jih opremiti z dragocenimi informacijami in izkušnjami, ki bodo obogatile njihovo izobraževalno pot in karierno orientacijo.
Pridružite se nam in navdihnite mlade za kariero onkraj zemeljskih meja!
Prijave in vprašanja naslovite na esero@center-noordung.si.
Izobraževalna sekcija Evropske vesoljske agencije vsako leto izvaja pet medpredmetnih šolskih projektov, ki lahko za učence in dijake predstavljajo dodatno motivacijo in izziv.
ESERO Slovenija je nacionalni koordinator za projekta CanSat in Podnebni detektivi, prijave na ostale projekte se vršijo neposredno pri ESA. Za več informacij o medpredmetnih šolskih projektih izberite Programi.
Izobraževalna pobuda, ki učencem in dijakom v šolskem okolju približa vesoljske tehnologije in kariere. Strokovnjaki iz vesoljske industrije obiščejo šole, kjer z interaktivnimi predstavitvami in delavnicami prikažejo, kako se STEM veščine uporabljajo pri razvoju vesoljskih tehnologij. Dogodek mladim omogoča spoznavanje realnih aplikacij, od satelitov do vesoljskih teleskopov, ter jih navdihne za nadaljnje izobraževanje in kariero v tehničnih in naravoslovnih področjih.
Prijave in vprašanja naslovite na esero@center-noordung.si.
Nacionalna konferenca "Učenje z vesoljem" združuje izobraževalce, znanstvenike in industrijske strokovnjake za razpravo o uporabi vesoljskih vsebin pri poučevanju STEM predmetov. Dogodek spodbuja izmenjavo idej, inovativne pristope in krepitev sodelovanja med šolami, akademijo in industrijo, kar odpira nove priložnosti za razvoj izobraževanja in ključnih veščin pri mladih. Razpis je objavljen na naših kanalih (spletna stran, Facebook, e-novice).
Na Centru šolskih in obšolskih dejavnosti vsako poletje organiziramo aktivne počitnice za otroke. ESERO Slovenija skupaj s posameznimi domovi organizira vesoljske pustolovščine, na katerih otroke navdihujemo za področje STEM in vesolje. K sodelovanju povabimo strokovnjake, ki udeležence navdušujejo z dejavnostmi na temo vesolja. Si vaš otrok želi spoznati robotiko, osnove programiranja, 3D tisk, morda opazovati nebo ali zgolj razmišljati o tem, kako bi bilo živeti na Luni, vse to v objemu neokrnjene narave? Vabljeni na vesoljske pustolovščina na CŠOD. Za prijavo spremljajte razpis.
Projekt sofinancirajo Evropska vesoljska agencija, Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje ter Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport.